طرحیسا

چگونه هنگام ارائه طرح، از مدیرمان “نه” نشنویم؟

TakeOKOfManaegr

 

شاید بدترین کلمه برای یک طراح گرافیک که در یک شرکت یا یک مجموعه مشغول به کار است، شنیدن کلمه‌ی “نه” یا “خوب نیست” از سمت مدیر باشد.

تصور کنید طراح گرافیکی که چند ساعت مشغول طراحی یک کار جدید برای شرکت است و بعد که طرح را با ذوق و شوق زیادی به مدیر شرکت نشان می‌دهد، با شنیدن کلمه‌ی “نه” تمام خستگی در تنش می‌ماند. حقیقتا که صحنه‌ی تلخی است. اینطور نیست؟

در این مقاله به شما روش‌ها و ترفندهایی یاد خواهم داد تا در اولین ارائه طرح‌های خود، بتوانید نظر مثبت مدیرتان را جلب کنید و لبخند رضایت مدیر سخت پسندتان را از نزدیک مشاهده کنید.

 

بررسی گزینه‌های انتخاب شده، راه نفوذ به ذهن مدیر

می خواهم به شما یک ترفند کاربردی برای شناخت بیشتر سلیقه‌ی مدیرتان به شما بگویم. یکی از راه‌های کشف سلیقه مدیرتان، این است که نمونه کارهای مشابه را به وی نشان داده و سپس طرحی مشابه با موارد پسندیده، خلق کنید.

به عنوان مثال مدیرتان برای طراحی کارت ویزیت جدید شرکت از شما طرح جدید می‌خواهد. بهتر است ابتدا ده مدل مختلف کارت ویزیت مشابه در زمینه‌ی کاری شرکت‌تان را از گوگل جستجو کنید و از مدیرتان بخواهید از بین این مدل ها، طرح‌های موردپسند خود را انتخاب کند. ممکن است مدیرتان شخصا طرح‌های بسیار ساده و تک رنگ را بپسندد، بنابراین حتی زیباترین طرح از نظر شما با کلمه‌ی “نه” از سمت مدیرتان مواجه می‌شود. یا برعکس، مدیرتان عاشق طرح‌های شلوغ و پر زرق و برق  باشد در حالی که شما طرح ساده‌ای را طراحی کرده‌اید. مطمئنا هرچقدر هم طرح‌تان ساده و شیک باشد، باز هم نظر مدیرتان را جلب نخواهد کرد.

اگر مدیرتان از انجام این کار سر باز زد، دلیل و اهمیت انجام این کار را برای او توضیح دهید و از او بخواهید نهایت همکاری را با شما انجام دهد.

 

مشورت با افراد نزدیک به مدیر

یک روش خوب نیز ارائه طرح به افرادی است که نسبت به شما سابقه‌ی بیشتر در آن شرکت یا مجموعه دارند و همچنین شناخت بیشتری از مدیر و سلقیه‌ی وی دارند. آن‌ها قطعا بهتر از شما می‌دانند که طرح جدیدتان مورد پسند مدیر واقع خواهد شد یا خیر. البته از آنها بخواهید که از دیدگاه مدیر به طرح نگاهی بیندازند نه از دیدگاه شخصی.

بنابراین بهتر است ابتدا طرح‌تان را به آنها نشان بدهید سپس در صورت توصیه، اصلاحات لازم را انجام داده و در مرحله‌ی آخر نظر مدیرتان را بخواهید.

مزیت فوق العاده‌ی این روش این است که حتی درصورتی که مدیرتان نظر صددرصد مثبتی به طرح‌تان نداشت، آن افراد از طرح‌تان دفاع خواهند کرد چون خودشان را در برابر شما مسئول می‌دانند و مدیرتان هم احتمالا با نظرات آنها قانع شود.

 

استفاده از جادوی موکاپ

حداقل کاری که می‌توانید برای زیباتر نشان دادن طرح‌تان انجام دهید، پیاده کردن طرح روی موکاپ است. همانطور که می‌دانید موکاپ باعث می‌شود طرح‌تان از حالت معمول و دو بعدی خارج شده و نمایی واقعی‌تر و جالب‌تر به خود بگیرد.

مثلا برای ارائه‌ی یک لوگو، شاید بهترین کار قراردادن لوگو روی یک موکاپ لیوان، یا روی یک موکاپ مُهر باشد.

 

انتخاب زمان مناسب برای ارائه طرح

همیشه وقت شناس باشید. حتی اگر زیباترین طرح‌تان را بلافاصله بعد از یک جلسه‌ی کاری سنگین و ناموفق به مدیرتان نشان دهید، امکان رد شدن بسیار بالاست. چرا؟ قطعا دلیل آن بی حوصلگی و عصبانیت ناشی از آن جلسه است که هیچ ارتباطی هم با طرح شما ندارد اما بدلیل عدم وقت شناسی از سمت شما، طرح‌تان قربانی می‌شود.

بنابراین سعی کنید طرح‌تان را هنگام رخ دادن یک اتفاق خوب (هرچند کوچک) ارائه دهید. درست زمانی که احساس می‌کنید مدیرتان از لحاظ احساسی در شرایط خوبی به سر می‌برد. مثلا اول صبح، یا بعد از یک تماس تلفنی موفق و پرسود.

 

قطعا برای یک ارائه طرح موفق بایستی از رنگ‌های جذابی استفاده کرد. دراین زمینه می‌توانید با 5 سایت برتر برای انتخاب گرادینت آسنا شوید و با استفاده از آن‌ها زیبایی طرح‌های خود را دو چندان کنید.

 

ما در دوره آموزش فتوشاپ در مشهد علاوه بر آموزش فنی، نکات بسیار مهمی هم در زمینه تعامل و اصطلاحا سرو کله زدن با مشتری به شما آموزش می‌دهیم. این موارد در طی چندین سال تجربه در زمینه طراحی بدست آمده است که می‌تواند برایتان بسیار کاربردی باشد. این مقاله بخشی از این دوره بود.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ها (0)

*
*

1 × 4 =